RSS Feed

Mark Sisson: The Primal Blueprint

26.4.2012 by SugarfreeLife

360 str.
Vydáno: rozšířená verze 2012 (první vydání 2009)
Nakladatelství: Primal Nutrition Inc.
Formát: Paperback
Jazyk: angličtina
ISBN 10: 0982207786
ISBN13: 9780982207789

Publikace se dá zakoupit přes Amazon, Bookdepository i Ebay.

The Primal Blueprint na Goodreads.com
Web Marka Sissona
Tady se můžete podívat dovnitř.

Ideální průvodce pro začátečníky, v podstatě rozpracování a odůvodnění základních principů Primal Blueprint. Vše vědecky podložené, ale neobtěžující citacemi, kterým běžný člověk stejně nerozumí. Ačkoli psáno jednoduše, nečiší z textu polopatičnost a vyžaduje schopnost přemýšlet. Hodně důležitý je důraz na ostatní aspekty tohoto životního stylu, člověk si tak silně uvědomí, že nestačí změnit pouze jídelníček.

V úvodu knihy nastavuje Sisson nemilosrdně zrcadlo průměrnému americkému životnímu stylu na příkladu rodiny Korgových v kontrastu s životním stylem modelového pračlověka Groka. Následně představí koncept primal a vysvětlí, proč to funguje. V této části opravdu oceníte jeho schopnost podat i složité věci jednoduše. Pak už se věnuje jednotlivým pravidlům. Samostatnou kapitolu věnuje hubnutí, protože hubnutí je jednou z nejčastějších motivací pro změnu životního stylu. Stručné shrnutí (ideální do začátků vytisknout a nosit s sebou) a bonusové materiály knihu uzavírají. V bonusech najdete rozpis cvičení a rady, jak aplikovat pravidla primal do svého hektického životního stylu. Uprostřed knihy jsou oblíbené „Success stories“ s barevnými fotkami. Mnohem víc jich najdete na Sissonových stránkách. Nic vám nebrání tam jednou poslat i tu svou ;-)

Sisson sám prodává několik doplňků stravy, ale suplementace, kterou doporučuje v knize, rozhodně nijak nenutí ke koupi právě jeho produktů, navíc na začátku kapitoly sám upozorní, že pokud mu v tomto nevěříte, můžete přeskočit na další kapitolu.

Dovolte mi jednu zásadní citaci, naprosto klíčovou pro zvládnutí přechodu na nový životní styl, zejména pro lidi, kteří se někdy potýkali s poruchami příjmu potravy:

„If you wish to succeed with healthy dietary habits, it’s important that you discard any negative emotions you have toward eating and embrace each meal as an opportunity to enjoy yourself. I strongly recommend that you give yourself permission to eat as much as you want, whenever you want, for the rest of your life. While this suggestion might scare the heck out of you, releasing yourself from restriction and deprivation enables you to become more connected with your physical nutritional needs rather than being driven by emotional triggers.“ (str. 105-106)

Hodnocení: 5/5
Sissonova kniha je nejčtivější možný úvod do principů primal/paleo životního stylu. Má vzácnou vlastnost podat složité věci jednoduchou a přístupnou formou. Pod jeho vedením pochopíte vědecké teorie  i mechanismy fungování těla. Pro mě už to bylo spíš takové opáčko a ujasnění si některých souvislostí, kdybych ale neměla načteno z paleo blogů, sedla bych si z téhle knihy na zadek. V příštím vydání bych se jen přimlouvala za podrobnější obsah, vyhledávání podle rejstříku nestačí, a také opravu tiskových chyb (na mě jich tam je větší než malé množství).

Pošli to dál:


Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 8 = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>