RSS Feed

Jana Dell Plotnárková, Žaneta Kremsa: Snídaně trochu jinak

2.2.2015 by SugarfreeLife

Dotaz, co snídat, je snad jeden z nejčastějších při přechodu na paleo. Dámy z blogu Živá kultura, který se věnuje dietě GAPS a paleo stravování, se rozhodly vydat se snídaňovými recepty rovnou celý e-book. Jmenuje se Snídaně trochu jinak, můžete ho koupit zde a jestli za to stojí, se teď spolu podíváme. Recenzní exemplář mi byl poskytnut zdarma.

259871158109 str.
Vydáno: 2015
Nakladatelství: svépomocí
Formát: e-book
Kniha na goodreads.com
Podrobnosti tady

Kuchařka je věnována dietě GAPS (Gut and Psychology Syndrome) a paleo stravování. Mají spolu mnoho společného, oba způsoby jsou bezlepkové, oba kladou důraz na dostatek kvalitních tuků, masa, ořechů a zeleniny. GAPS striktně vynechává veškerý rafinovaný cukr a také cukr mléčný. Důležitou potravinou je vývar a fermentovaná zelenina (pokud sledujete na Instagramu Stacy z Paleo Parents a její hashtag #bonebrothheals, víte, že vývar je oblíbenou superpotravinou i v paleo komunitě). Delší text o GAPS je k přečtení zde.

Samotné recepty jsou řazeny do sekcí podle druhu: základní recepty, kde najdete návody na přípravu vývaru, ořechových mlék a různých pomazánek. Následují smoothies, sladké snídaně, sladké a slané pečivo, tady si přijdou na své zejména ti, které před přechodem na paleo snídali musli nebo sladké pečivo a nedokážou se tohoto typu snídaně vzdát. Pro ty, kdo zvládají „těžší“ snídani, je tu sekce Maso a vejce a knížku uzavírají zeleninové recepty. Jediné, co mi trochu chybělo, je nějaká dobrá polévka. Polévky snídám často, obzvlášť v zimě a je to super způsob, jak do jídelníčku zakomponovat vývar.

Je dobré, že mezi recepty jsou jak složitější záležitosti, které se hodí na víkendové snídaně, tak věci, které se dají připravit/upéct do zásoby a usnadní tak snídání v pracovním týdnu.

Recepty doprovázejí krásné celostránkové fotografie a grafická úprava je oku lahodící a přehledná. Potěšil mě tematický rejstřík, kde snadno vyhledáte recepty pro GAPS, paleo, bez vajec, bez ořechů a bez mléka.

Jedinou výhradu mám k formátu, stránky na půli cesty mezi čtvercem a obdélníkem by hezky vynikly v tištěné podobě, ale na tabletu nebo ve čtečce se špatně čtou, zvlášť když je stránka s receptem a obrázkem spojená do jedné. Je nutno pořád zvětšovat a posouvat. Tahle výhrada je ale zároveň apel na vydavatele: kruci, tahle knížka by si zasloužila vyjít tištěná!

Hodnocení: 4/5

Pokud byste chtěli začít s paleo a řešíte, co snídat, je tento ebook vítaná pomoc. Zvlášť pokud nevládnete angličtinou, ale i pokud ano. Nemám problém hledat si inspiraci na internetu, ale občas to dopadá tak, že už je skoro čas na oběd a já sedím u Pinterestu a už dávno nehledám recepty.

Pošli to dál:


Komentáře: 2 »

  1. Beluga napsal:

    na obalce je jeco jako „pecivo“ venuje se kniha i tomuto tematu? Jestli mi neco k snidani schazi tak je to presne neco jako je na obrazku.

    • SugarfreeLife napsal:

      Ano, „Následují smoothies, sladké snídaně, sladké a slané pečivo, tady si přijdou na své zejména ti, které před přechodem na paleo snídali musli nebo sladké pečivo a nedokážou se tohoto typu snídaně vzdát.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


7 + devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>