RSS Feed

Chia pudink

1.2.2014 by SugarfreeLife

Asi jste si všimli, že se v paleo blogosféře začínají jako surovina objevovat chia semínka. Obsahují Omega3 kyseliny (ale forma ALA není pro lidi tolik využitelná a její konverze na DHA/EPA příliš nestojí za tu námahu), bílkoviny a rozpustnou vlákninu. Podle Wikipedie obsahuje 28 g chia semínek 9 gramů tuku, 5 miligramů sodíku, 11 gramů vlákniny a 4 gramy bílkovin, dále pokrývá 18 % doporučené denní dávky vápníku, 27 % fosforu a 30 % horčíku.

Chia semínka mají zajímavou schopnost zahustit a vpodstatě želírovat tekutiny. Dají se použít i místo vajec do koláčů nebo jako zahušťovadlo do omáček. Mě zaujala hlavně možnost vytvořit jejich pomocí pudink. Receptů je spousta, já jsem si vybrala (samozřejmě) čokoládový. Originál receptu najdete u StupidEasyPaleo.

Co potřebujeme (na dvě větší, třeba snídaňové porce nebo 4 malé dezerty):

400 ml kokosového mléka (paleo) / plnotučného kravského mléka (primal)
50 g 85% čokolády
1 lžíce kakaa
5-6 lžic chia semínek (já jsem na ně narazila na lekarna.cz)
2 lžičky vanilkového extraktu (nemusí být)

Mléko s nalámanou čokoládou a kakaem zahřejeme v rendlíku, až se vše dokonale rozpustí. Vypneme sporák a za stálého míchání přidáváme chia semínka. Míchat je potřeba, dokud hmota nezačne lehce houstnout, jinak by se semínka usadila dole a vytvořila jednolitý želatinový blob. Jakmile je hmota hustší, rozlijeme ji do mističek. Necháme v lednici vychladnout pár hodin, ideálně přes noc. Servírovat můžeme s ovocem, šlehačkou…

Struktura pudinku je opravdu zvláštní, je to želatinovitá hmota skládající se z malých kuliček. Moc fotogenický není a dost dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli mi chutná. Jeho sytící schopnost je ale značná, takže se dá bez problémů použít jako snídaně, po které nebudete mít hlad až do oběda.

Pošli to dál:


Komentáře: 3 »

  1. LABlackPepper napsal:

    Z toho by šla udělat paleo obdoba kokosové lepivé rýže s mangem. ;-)Miluju experimenty!

  2. Niki napsal:

    Kde kupuješ chia semínka? Sháním je už pár měsíců, ale zatím jsem je nikde neobjevila..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>