RSS Feed

Dallas a Melissa Hartwig: It Starts with Food

14.7.2012 by SugarfreeLife

320 str.
Vydáno: 2012
Nakladatelství: Victory Belt Publishing
Formát: pevná vazba (s odjímatelným přebalem)
Jazyk: angličtina
ISBN 10: 1936608898
ISBN13: 9781936608898

Publikace se dá zakoupit přes Amazon (i verze pro Kindle) nebo Bookdepository.

It Starts with Food na Goodreads.com
Web Whole9
Tady se můžete podívat dovnitř.

Když jsem se začínala zajímat o paleo, narazila jsem při probírání stovkami zdrojů i na web Whole9. Nezkoumala jsem ho blíž, protože na mě vybaflo něco jako „kupte si náš program“. A byla to docela chyba. Dallas a Melissa sice nabízí placeného průvodce, jinak je ale jejich program zdarma a hodně přínosný.

Znovu mi přišli pod ruku před pár týdny, kdy avizovali vydání své knihy a na Twitteru i paleo blozích se to začalo hemžit pochvalnými ohlasy těch, kdo dostali výtisky k recenzi. Prozkoumala jsem jejich web blíž, zalíbil se mi styl psaní a knížku jsem si objednala. Přečetla jsem ji za dva večery (!) a vážně uvažuju o tom, že si ji dám ještě jednou.

Knížka je pomyslně rozdělená na dvě části, první je obecná, popisuje, co různá jídla provádí v lidském těle, s psychikou, s hormony. Která jídla ublíží a která uzdravují. Druhá část pak podrobně představuje program Whole30, který je podobný 30 dnům striktního palea, jež se doporučujují při přechodu z klasické stravy, ale má svá specifika. Kniha je nesmírně přínosná, i když Whole30 absolvovat nechcete.

Co se mi líbilo:

Skvělá grafika. Na svém webu si vytvořili nezaměnitelný styl, který se odráží i v knížce. I když je kniha až na pár stránek s fotkami jídel černobílá, má šmrnc. Je to detail, ale potěší.

Není tam slovo „paleo“ desetkrát na každé stránce. Je jasné, že pokud se vytvoří nějaký koncept, potřebuje mít svůj název. Výraz „paleo“ ale svádí ke slovíčkaření a k těm připitomnělým argumentům „ale tohle pračlověk nejedl“. Všichni víme, že se nikdy nepodaří přesně napodobit stravu před 10.000 lety, takže se mi moc líbí hartwigovské „We are far more concerned with health than we are with history„. Paleo zmíní jen na začátku, když vysvětlují základy svého konceptu. Jinými slovy je tahle knížka ideální na šíření osvěty bez nutnosti vysvětlovat termín paleo pořád dokola.

Hodně se zaměřují na psychiku. Ve všech paleo knížkách najdete informace, proč je ta která potravina špatná. Ale tady vám vysvětlí i to, proč je tak těžké se těchto jídel vzdát, co to dělá s vaší psychikou a jak tomu pomoct.  Jejich program se od 30denního přechodu na paleo liší tím, že zakazuje konzumaci paleolizovaných sladkostí a jiných lákadel. Důležitou součástí je totiž likvidace starých zlozvyků (dezertů po jídle, častých svačinek, sladkostí k snídani atd. atd.). Proč a co znamená SWYPO, se dozvíte, když si knížku přečtete :)

Kapitola o hormonech. Ani ne 30stránková kapitola o hormonech je snad to nejpřínosnější, co jsem se v knížkách o výživě zatím dočetla. Pro někoho jiného to možná bude samozřejmé a známé, mně ale zase zapadlo pár kousků skládačky na správné místo.

Styl psaní. Svěží, čtivý, vtipný a minimálně vzbuzující dojem, že to psali opravdoví lidé (což u téhle literatury není samozřejmost).

Hodnocení: 5/5

Pošli to dál:


Komentáře: 4 »

  1. slunovrat napsal:

    Ještě kdyby to tak někdo chtěl přeložit do ČJ. Anglicky neumím a na stará kolena už to asi nedohoním :-) .

  2. abiba napsal:

    Tento rok vyjde překlad do čj. Má to na starosti Melvin.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


9 + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>